Tromsø (ANB): Fiskeridirektoratet hemmeligholder bilder av deformert monstertorsk tatt under prøvefiske ved et oppdrettsanlegg.
Etter prøvefiske torsdag fikk Fiskeridirektoratet flere deformerte torsk i området rundtet oppdrettsanlegg i Storfjord i Troms.
– De har en klassisk deformering med pukkel på snuten. I tillegg har de det jeg kaller «Marilyn Monroe-lepper», munnen er vrengt utover, sier seksjonsleder Ernst Bolle i Fiskeridirektoratet til Nordlys.
Direktoratet gjorde selv prøvefiske etter å ha fått tips og bilder fra fiskere som rapporterte om deformert torsk i området rundt anlegget til Storfjord Torsk ved Bergsodden.
Bildene av fisken hemmeligholdes foreløpig av Direktoratet.
– Vi vil først ha avklart hva dette dreier seg om, og om saken fører til etterforskning, sier Bolle.
Fiskeridirektoratet har nå sendt prøver av fisken til Havforskingsinstituttet. Etter DNA-analyse vil det vise seg om den er oppdrett eller vill.
– Det er fire muligheter, sier Bolle.
– Det kan dreie seg om en nylig rømming fra anlegget. Det kan stamme fra en tidligere rømming ved anlegget. Det kan være oppdrettsfisk fra et annet anlegg. Eller det kan være villfisk som har spesialisert seg på å leve ved merdene for å snylte mat.
– Er det aktuelt med sanksjoner mot anlegget hvis det ikke dreier seg om rømming?
– Det kan jeg vanskelig tenke meg. (ANB)
Kommentar: Mindretallet har med god grunn en spesiell makt nedfelt flere steder i Grunnloven.
Les hele kommentaren herChrister Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.
Se alle artistene!Vi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.
Se bildene her