...
Raymond Johansen tror etterspørselen etter arbeidskraft gjør sekstimersdagen til et urealistisk mål for mange. Foto: Vidar Ruud, ANB

– Sekstimersdag urealistisk

Oslo (ANB-NTB): Ap-sekretær mener framtidas økte krav til arbeidskraft gjør det umulig å innføre sekstimersdag som en generell ordning.

Publisert 08.09.2009 kl 08:14 Oppdatert 08.09.2009 kl 08:17

Tips en venn på e-post:


Både SV, LO og Fagforbundet ønsker innføring av arbeidstidsreduksjoner, og i Soria Moria-erklæringen vedtok den rødgrønne regjeringen at de skulle bidra til forsøk med sekstimersdag.

Raymond Johansen ønsker imidlertid å legge sekstimersballen død.

– Det er veldig vanskelig å se for seg at det kan være gjennomførbart som en generell ordning i arbeidslivet, sier Aps nyvalgte generalsekretær til Aftenposten.

Han mener eldrebølgen vil kreve at Norge setter alle kluter til for å jobbe mer, ikke mindre.

– Det er et voldsomt press, ikke minst i en valgkamp, for stadig å bruke mer penger. Men det blir lett uanstendig overfor framtidige generasjoner. Vi må være ærlige i møte med de demografiske endringene og innrømme at det vil bli et veldig trykk på at folk skal holde seg i arbeid, sier han.

Han framhever Aps ønske om at yrkesdeltakelsen blant innvandrere skal opp på samme nivå som blant nordmenn innen ti år, som nødvendig for å sikre nok arbeidskraft og å unngå innvandrergettoer hvor folk lever på trygd.

Johansen får støtte i spørsmålet om sekstimersdagen av statsminister Jens Stoltenberg, mens SV og LO understreker overfor Aftenposten at de ikke ser på dette som en tapt sak. (ANB-NTB)

Mest lest nå

...

Digger du mammaen din?

Lokale nyheter Ikke for sent å sende en hilsen via Fremover på morsdagen.

Sjekk alle hilsnene som er sendt inn så langt her. Les mer

...

Vannforsyningen er frosen

Lokale nyheter Hoved- og reservevannforsyningen i Beisfjord er frosen. Les mer

...

Arbeidsuhell i Sør-Skjomen

Lokale nyheter En person fraktet til sykehus med helikopter.

Oppdatert: ATV veltet - trolig bare lettere skader Les mer

...

Nå kommer kjempemelka

Lokale nyheter Selges i nord fra neste uke. Les mer


Kontakt oss

Tlf: 76950000
Fax: 76950030
E-post: Kontakt redaksjonen
Besøksadr: Dronningensgate 27
Pb 324, 8504 Narvik
SMS: FOTIPS til 2005

Tips oss

SMS: FOTIPS til 2005
MMS: FOBILDE 2005
Telefon: 76950000
E-post: Kontakt redaksjonen
E-post: Kontakt redaksjonen

Redaksjon

Ansvarlig redaktør/ adm. direktør:Line Holand
Redaktør: Terje Næsje
Nettansvarlig: Ann-Kristin Hanssen

Marked

Annonseavdelingen: Send epost
Markedssjef: Harald Kuraas

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.