Høyre vil oppheve boplikten

Hva mener du?

Følger du med på fotball VM?

Ja
Litt
Nei
Fotball VM?

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 1488

Skattelistene 2008

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Hva mener du?

Fotball

Fotball Live

søndag 01. aug. kl. 18:00
Tromsø - Stabæk

Kampstart om:

3 dager 2 timer 18 min. 36 sek.

Bildeserier

Nyfødte april

...

Send bilder av nyfødte på epost til redaksjon@fremover.no

Se alle bildene

Rød Løper-dagen

...

Foto: Ann-Cathrin Braseth

Sjekk bildene her

Olabil-løp i Skjomen

...

(Alle foto: Ann-Kristin Hanssen)

Se bildene

Brann Ballangen barneskole

...
Publisert 22.02.2007 kl 20:20 Oppdatert 22.02.2007 kl 20:20

Tips en venn på e-post:

Fem av Høyres stortingsrepresentanter har i Stortinget torsdag formiddag 15. februar fremmet et såkalt Dok. 8-forslag om å styrke eiendomsretten gjennom å oppheve boplikten. Vel 70 kommuner her i landet har kommunale forskrifter etter konsesjonslovens §7, men dette er et tema som diskuteres også i en lang rekke andre kommuner.

Bakgrunnen for at dette forslaget fremmes er enkel:

I Høyres program for 2005-09 står det: «Høyre vil derfor gjennomgå lovverket under ett for å bedre mulighetene til rekruttering, og vil redusere den offentlige reguleringen ved å fjerne konsesjonsloven og fjerne delingsforbudet i jordloven.»

I en enstemmig uttalelse fra Høyres sentralstyre 15. januar 2006 ble dette fulgt opp. I Mulighetslandet uttales det «Den private eiendomsretten må styrkes blant annet ved å ved å fjerne delingsforbudet i jordloven, avvikle boplikten på alle typer landbrukseiendommer og oppheve konsesjonsloven.»

Ved å fjerne konsesjonsloven, fjernes også retten for kommunene til å innføre boplikt. En EU-dom har nylig aktualisert saken. Den dommen kan få konsekvenser for hvordan boplikten kan praktiseres i Norge.

Boplikt gjelder generelt på landbrukseiendommer over en viss størrelse. I tillegg kan kommunene vedta lokal boplikt. Det er en viss sympati, også i Høyre, for at kommunene skal kunne pålegge boplikt i pressområder for fritidsbolig, for eksempel på Sørlandet. Boplikten er likevel et sterkt inngrep i den personlige eiendomsrett, den er i mange tilfeller lett å omgå, den skaper kontrollproblemer og det er ikke dokumentert at den bidrar til å øke folketallet. Derfor mener forslagstiller at det heller ikke er grunnlag for å beholde kommunal boplikt.

Forslaget beskriver ulike sider ved boplikten og en undersøkelse som universitetet på Ås (UMB) har gjennomført. Undersøkelsen konkluderer med at boplikten ikke fører til økt heltidsbosetting i forhold til sammenlignbare kommuner uten boplikt. Derimot har boplikten flere uheldige konsekvenser både for eiere av bolig med boplikt og for eiendomsmarkedet. Forslaget konkluderer med at boplikt for alle eiendommer må fjernes gjennom å oppheve konsesjonsloven.

Anne-Rita Nicklasson, leder Nordland Høyres Kvinneforum/Nestleder Høyres Kvinneforum

...

Nå kan du gjøre sommerkupp

privat Det er tid for sommersalg. Og nå kan du gjøre røverkjøp. Les mer

...

Helt rått på Rådhusplassen

privat Kanskje har du allerede støtt på dem. I forbindelse med Skjomen Helt Rått, har de i alle fall sørget for at muntre dansesteg har spredt seg som en farsott over byen. Les mer

...

Bygevær landet rundt

Innenriks De unge fotballspillerne på Norway Cup vil trolig kunne glede seg over noe av det beste været i landet når turneringen starter søndag. Les mer

...

Ble dratt ut av teltet av isbjørn

Forside Padler har sårskader på overkropp, hodet og nakke etter isbjørnangrep på Svalbard. Les mer

...

Vil kutte i bystyret

Lokale nyheter Politikerne vil ha færre politikere Les mer

Aktuelt

...
  • Spill på fremover.no
  • 16 prosenter til topps?

    Hun er bare et femtevalg i V5 og markert på seksten prosent. I kveld utfordrer Eternal O favoritten Montana F.H. i V5-4B.
  • Herlige drag i Dagens Dobbel

    I dag anbefaler vi både V5 og DD-spill. Dagens Dobbel er svært interessant med vår banker Moore som er et fjerdevalg i V5. Like interessant er Touch Me Felicia som femtevalg i V5-5.

Fremoverpuls

Fremoverpuls

Fremoverpuls

Bildeserier

Super-yachten

...

Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.

Se alle bildene

Siste video

...

Olabil-suksess

Kulturliv 12 Olabiler og halve bygde som publikum. Olabilløpet i Skjomen fredag ble en suksess. Les mer

Bilder fra Fremoverpuls

Bilder fra Fremoverpuls

Gamle bilder

...

Se gamle bilder

Se gamle bilder fra:

Skånland

Salangen

Lavangen

Evenes

Bardu

Siste video

...

- Jeg er Barca-spiller!

Web-TV Zlatan tar sikte på å bli i Barcelona.

Se video her
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Kontakt oss

Tlf: 76950000
Fax: 76950030
E-post: Kontakt redaksjonen
Besøksadr: Dronningensgate 27
Pb 324, 8504 Narvik
SMS: FOTIPS til 2005

Tips oss

SMS: FOTIPS til 2005
MMS: FOBILDE 2005
Telefon: 76950000
E-post: Kontakt redaksjonen
E-post: Kontakt redaksjonen

Redaksjon

Redaktør:Terje Næsje
Nettansvarlig: Ann-Kristin Hanssen
Ansvarlig redaktør: Roger Bergersen

Marked

Annonseavdelingen: Send epost
Markedssjef: Harald Kuraas

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.