Nils Gaup, Adjágas, Mari Boine og joikebattle er bare noen av innslagene på programmet under årets Màrkomeannu.
Kampstart om:
| SVEIN ANDREAS ZYLLA | |
| Publisert 24.07.2007 kl 20:05 Oppdatert 24.07.2007 kl 20:05 |
Arrangørene håper på ny publikumsrekord.
Dagens start på den samiske kultur- og musikkfestivalen Márkomeannu er forholdsvis myk, med utstilling av sølvsmed og hovedutstiller Erica Huuvas smykker, skriveverksted for ungdom og volleyballturnering.
Men klarer arrangørene Márkomeannu Searvi å fylle seks dager?
– Det skal vi klare. I år har vi kuttet ned med én dag, sammenliknet med i fjor og 2005. Vi ønsker å komprimere arrangementet litt, forklarer festivalleder Beatrice Fløystad.
Hun håper det åttende Márkomeannu skal gi publikumsrekord. For å oppnå det, må over 2500 besøkende være innom festivalportene i løpet av de seks dagene festivalen varer.
Og kanskje kan den mye omtalte joikebattlen bli den utslagsgivende faktoren? Fløystad har store forventninger til konseptet, som er inspirert av hiphop-battling. Det ryktes at noen allerede har begynt å «sparre» mot hverandre, for å være best mulig rustet til verdens første joikebattle.
– Jeg er både nervøs og spent, innrømmer festivallederen.
Torsdag og fredag skal det dessuten holdes joikekurs for barn. Det sies at alle er født med en joik i magen, og det kan dermed bli en spenningsfaktor om noen av deltakerne på kurset får joiken ut av magen med så stor kraft at mer etablerte joikere utfordres under den store battlingen fredag.
Fredagen er i det hele tatt en dag som kan være sterkt medvirkende til at arrangørene når målet sitt om publikumsrekord. For det er ikke bare joikebattlen som bør trekke publikum til Markomeannu akkurat denne dagen.
Fløystad og resten av dugnadsgjengen har nettopp lagt siste strøk med maling på en helt ny festivalscene på Gállogieddi. Den har kostet over en million å bygge, og blir innviet med konserter med Mari Boine, Alias Ellen, Raj Raj Band før de nevnte joikebattlerne bretter opp ermene, renser strupen og gjør seg klare til å joike hverandre ned av scenen.
En kryptisk festivalleder lover dessuten at selve åpninga av scenen blir en spektakulær affære, uten at hun vil si så mye mer enn akkurat det om saken..
I 1987 ble «Veiviseren» nominert til Oscar for beste ikke-engelskspråklige film. Nils Gaup filmatiserte den gang en gammel samisk myte om samenes kamp mot tsjudene. På nyåret har regissørens nye film om Kautokeino-opprøret premiere under Tromsø Internasjonale Filmfestival, men på Márkomeannu har du muligheten til å få en liten forsmak på hva du har i vente. Gaup deltar nemlig på festivalens kortfilmprogram «Ravkkas», og skal vise klipp og fortelle om filmen.
Márkomeannu kan oversettes til «liv og røre i marka». Og med aktiviteter som fortellerkveld, historievandring og reindiftsseminar i tillegg til det allerede nevnte, er det vel ingen tvil om at det blir nettopp liv og røre i markebygdene de seks dagene arrangementet varer.
Kalenderen fra Fremoverpuls | ||
Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.
Se alle bildeneBilder fra Fremoverpuls | ||
Leserkommentarer