Og Birger Carlsen er i gang med jakten på neste års artister.
Kampstart om:
Mandag var det første skoledag for barneskolene i Narvik kommune.
Første skoledag i bilder
Brudepar i avisen i sommer. Har du et brudepar du vil ha inn i Fremover send det på epost til side6@fremover.no
Se alle bildene|
Bjørn H. Larssen
E-post
|
|
| Publisert 28.06.2010 kl 08:00 Oppdatert 28.06.2010 kl 08:00 |
Selv om det har vært flere avlyste forestillinger enn normalt i år, er festpilldirektør Birger Carlsen fornøyd - ja til dels strålende også - med årets festspilluke, skriver nordlys.no
I går ettermiddag var besøkstallene klare. 28 000 besøkte festspillene i år. Det er ei økning på omlag 3000 fra i fjor - som også var et rekordår. Omsetningsøkningen var også rekordstor, konstaterer festspilldiretøren.
Selv setter han besøket av Tchaikovsky Symphony Ochestra høyest på sin liste.
- Avslutningen i Trondenes kirke med Vokal Nord og Audun Iversen imponerte ikke bare meg, men også de spanske journalistene som var her. De trodde ikke det var mulig å få noe slikt så langt nord i landet, sier Birger Carlsen.
I konkurranse med hele verden er det godt å se at nordnorske stemmer hevder seg, sier han, og viser til flere artister som deltok på årets festspill som vil hevde seg utover den norske grensen.
- Det er jo litt interessant å konstatere russiske og spanske journalister fant festspillene så spennende at de kom på hit, mens Oslo-avisene ikke gjorde det samme, sier Carlsen.
Og at man ikke synet det var en begivenhet av orkesteret var i Norge for første gang på 114 år.
Birger Carlsen at han ikke hadde en ny jobb på hånden da han bestemte seg for å slutte som festspilldirektør.
Jeg hadde tenkt å ta fri et år, men nå må jeg reorganisere livet mitt og bli ett år til i Harstad.
- Det er bedre å gi seg et år for tidlig enn et år for seint, sier han.
Han håper at det kommer noen i stillingen etter han som vil noe annet, som kan jo annet og så vil sette sitt preg på festspillene, slik at ingen vil si at festspillene var bedre før. Innen kunst og kulturforvanter vi veldig mye penger, og da er det viktig at den som bestemmer over dem byttes ut fra tid til annen.
Grunnen til at han sa nei, var at dette passet så godt nå. Fusjonen mellom Festspillene og Festspillturneen var på plass, og er sveiset sammen til det bedre.
Birger Carlsen ønsker ikke å blande seg inn i ansettelsesprosedyren, men sier at han er blitt spurt om å gi råd. Han har sagt at han er til disposisjon når man ønsker det, men at styret selvsagt må ha eiendomsforhold til ansettelsesprosessen. Men han er enig med kommentaren til kulturredaktøren i Nordlys i lørdagens avis om ansettelsesprosedyren.
Han har imidlertid startet forberedelsene til neste års festspill allerede.
- Jeg har fått flere adresser jeg kan kontakte, og kommer til å reise en del for å se på hva vi kan bruke under festspillene neste år. Det er viktig for meg at festspillene er ferskvare, både av det som er i Nord-Norge og det vi henter utenfra.
- Til slutt Birger, hva syntes du var det verste med årets festspill?
- Det orker jeg ikke å snakke om, svarer han med et smil.
Lokale nyheter Fremover har oppsiktsvekkende gode lesertall på Stortinget. Les mer
Lokale nyheter Lager Nord-Norges største butikk.
- Endelig skal man kunne gjøre noe annet enn bare å se på OBS-tilbudene, skriver Fremover-leser.
Hva synes du om etableringen? Les mer
Nå kan du til enhver tid se hvilke skip som bevegers seg i farvannene utenfor Nord-Norge.
Følg skipene herKalenderen fra Fremoverpuls | ||
Nye kommentarer | ||
Bilder fra Fremoverpuls | ||
Web-TV De innesperrede gruvearbeiderne i Chile får nå mat og drikke.
Se video her
Leserkommentarer