Er en ny bru viktigere enn flyplassen i Narvik? Hva mener du?
Sverre Mogstad og Geir- Harald Brembo, henholdsvis daglig leder og fagrådsleder for transport/distribusjon i Narvik Næringsforum er klar i sin tale.
- Det er ikke mulig å få finansiert Hålogalandbrua uten å legge ned flyplassen i Framneslia.
De støtter ikke utspillet fra trekløveret Roald Kristensen, Ole Edvardsen og Svenn Arne Andreassen om at politikerne må droppe byttehandel og bevare Narvik lufthavn.
Hva er viktigst: Ny bru eller flyplassen?
– Det ideelle hadde vært å få både bru og samtidig beholde flyplassen, men det er bare å se i øynene at vi ikke får. Vi må være villig til å gi noe fra oss for å få noe tilbake, og da er brua det som betyr mest for å kunne utvikle Narvik som en transport- og handelsby. Hålogalandbrua er i så måte et like viktig verktøy som ARE-toget. Nå har vi en gylden sjanse til å komme oss i posisjon for å få brua realisert, sier Brembo.
– Vi skal også være klar over at det er nødvendig med støtte fra en større region for å få gjennomslag for brua i Strategisk Næringsplan. Den støtten får vi ikke dersom vi ber om å få både i pose og sekk. Det vil ikke bli forstått utenfor Narvik, påpeker Sverre Mogstad.
Geir-Harald Brembo tilføyer at brua er særdeles viktig sak, langt viktigere enn mange i Narvik tror.
– Vi får en helhetlig løsning. Det er ikke bare kjøreavstanden til Evenes som minsker med 15 minutter. Vel så viktig er at er av avstanden til Tromsø, Harstad, Lofoten og Vesterålen krymper. 80 prosent av all transport fra Narvik går nordover og vestover. Med brua på plass gjør vi oss mer konkurransedyktig overfor disse områdene handelsmessig og som transportknutepunkt.
Sverre Mogstad innskyter at brua gir mange tilleggsgevinster.
– To viktige områder, Bjerkvik og Øyjord, blir trukket nærmere byen og kan arealmessig utnyttes i større grad enn i dag både når det gjelder næringsutvikling og til boligformål. Brua blir også helt sentral for at Narvik skal kunne fortsette befolkningsveksten, sier han.
På spørsmål om det ikke er problematisk å ofre flyplassen og dermed også velge bort ambulansefly til fordel for redningshelikopter?
– I en slik sammenheng har det selvfølgelig vært en fordel å ha flyplass. Men redningshelikopter er ikke noe dårlig erstatning, sier Mogstad.
– Hva ser du for deg at områdene i Framneslia kan brukes til når flyplassen er borte?
– Det har vært snakket om alt fra boligutbygging til næringsutbygging og containerhavn, men foreløpig er det ingen konkrete planer.
Sverre Mogstad tilføyer at han på vegne av Narvik Næringsforum sitter i støtteutvalget for Narvik Lufthavn.
– Jeg kjemper selvfølgelig fortsatt for et best mulig rutetilbud til og fra Narvik. Og slik vil det fortsatt være helt fram til Hålogalandbrua står ferdig, sier han.
Leserkommentarer