Avtalen med staten om Hurtigruten kan ikke fortsette.
Dette mener Hurtigruten-ledelsen, som krever en rask avklaring med Samferdselsdepartementet.
I lenger tid har selskapet forhandlet med departementet for å oppnå en kompensasjon for økte bunkerskostnader og NOx-avgiften. Selskapet anser dagens avtale som umulig å leve med.
Med blodrøde tall er det slutt på tålmodigheten til ledelsen og styret i Hurtigruten.
Avtalen sier at hurtigrutene hver dag skal anløpe 34 havner fra Bergen til Kirkenes.
– Avtalen med staten, i sin nåværende form, kan ikke fortsette. Vi har forhandlet over lang tid. Så langt har man ikke kommet til en tilfredsstillende løsning, mnen arbeidet fortsetter og vil intensiveres, skriver ledelsen og styret i sin halvårsrapport.
Hurtigruteavtalen trådte i kraft 1. januar 2005 og løper til 31. desember 2012, og definerer rammevilkårene for hurtigrutedriften.
– Styret vurderer at det vil ta tid å gjøre de endringer i Hurtigruten som er nødvendig for å oppnå tilfredsstillende lønnsomhet. Selskapet gjennomfører selv et omfattende program for å redusere gjelden, øke inntektene og redusere kostnadene. Styret er imidlertid av den oppfatning at det er påkrevd med en rask avklaring i forhold til staten om rammevilkårene, heter det i halvårsrapporten.
Leserkommentarer