...

Fjernvarme-ja før jul

Ett selskap får konsesjon for fjernvarmeanlegg i Narvik i førjulspresang.

Espen M Eidum E-post
Publisert 11.09.2009 kl 20:00 Oppdatert 11.09.2009 kl 20:00

Tips en venn på e-post:


For kraftig på etterskudd i forhold til fremdriftsplanen, sier Arne Olsen i konsesjonsavdelingen hos NVE (Norges vassdrags- og energidirektorat):

– Vi skal være ferdig med behandlingen av konsesjon for fjernvarmeanlegg i Narvik i god tid før jul.

Mer enn det ønsker han ikke å si om status i saken.

Før sommerferien

Da NVE i januar i år ga Trondheim Energi Fjernvarme AS grønt lys for et tilsvarende anlegg på Hjellholmen ved Seljestad i Harstad, var det saksbehandler Sissel Belgen Jakobsens intensjon at NVE skulle ha Narvik-konsesjonen klar før sommerferien. Allerede 26. januar var høringsfristen ute for prosjektet i Narvik. Hvorfor prosessen har dratt ut i tid ønsker ikke Olsen å si noe om.

170 mill

I Narvik konkurrerer det førnevnte Trondheim-baserte selskapet med lokalt eide Narvik Fjernvarme AS og Daimyo Rindi Energi AS om konsesjonen.

Anleggene i Narvik og Harstad var ment å dekke omtrent det samme varmebehovet. Begge hadde i utgangspunktet en prislapp på omlag 100 millioner kroner. Nå viser nye beregninger at Trondheim Energi Fjernvarme vil investere omlag 170 millioner kroner i anlegget i Harstad.

Mer å hente

– Vi ser på et mye større konsept nå. Konsulentene vi leide inn og som skulle analysere mulighetene i Harstad, fant et dobbelt så stort potensial i forhold til det vi gikk ut fra i konsesjonssøknaden. Som en konsekvens må vi tilrettelegge for en mye større varmesentral, sier prosjektleder Arnt Birger Grannes til Harstad Tidende.

Rørnett ut i byen

Den storstilte utbyggingen av Trekanten er i gang, og kan bidra til en drømmestart for et fjernvarmeanlegg i Narvik. Ishall, handelsbygg og giganthotell på Parkhalltaket, kan være mulige kunder for fjernvarme fra et anlegg plassert enten på Kullhagetomta eller i tilknytning til LKAB-området.

Samtidig inneholder sentrums- og Frydenlundområdet for øvrig flere skoler, kommunal, tekniske- og administrative bygg, sykehus, hotell, barnehage og idrettsbygg som kan være potensielle fjernvarmebrukere, påpeker Narvik Fjernvarme i sin søknad.

Fra anleggene er det planlagt et rørnett på flere kilometer ut i byen for å forsyne fremtidige kunder med fjernvarmevann.


Kontakt oss

Tlf: 76950000
Fax: 76950030
E-post: Kontakt redaksjonen
Besøksadr: Dronningensgate 27
Pb 324, 8504 Narvik
SMS: FOTIPS til 2005

Tips oss

SMS: FOTIPS til 2005
MMS: FOBILDE 2005
Telefon: 76950000
E-post: Kontakt redaksjonen
E-post: Kontakt redaksjonen

Redaksjon

Ansvarlig redaktør/ adm. direktør:Line Holand
Redaktør: Terje Næsje
Nettansvarlig: Ann-Kristin Hanssen

Marked

Annonseavdelingen: Send epost
Markedssjef: Harald Kuraas

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.