I januar er det møte om togkorridoren NEW i Beijing. Det er kineserne som har tatt initiativ til møtet.
| Publisert 09.11.2009 kl 20:12 Oppdatert 09.11.2009 kl 20:12 |
– Veldig spennende, sier statssekretær Eirik Lahnstein i Samferdselsdepartementet som først og fremst ønsker å få signalisert til omverdenen at ideen om en kombinert jernbane- og båttransport fra Kina til USAs østkyst, via Narvik og Island, fortsatt lever.
– Møtet tidligere i år da Kina kom til Norge for å ta opp tråden om NEW, var atskillig mer positiv enn vi kunne håpe på. Når kineserne nå gjør det de varslet på den gangen, at de ville følge opp med et møte på embetsmannsnivå i Kina, synes vi at det er veldig positivt. Vi er svært tilfreds med at Kina som en økonomisk stormakt, ønsker å ha en pådriverrollen i denne saken, legger han til.
På møtet i Beijing vil også folk fra embetsverket i Sverige, Finland og Island delta, og Lahnstein sier at han er veldig spent hvilken posisjon de velger i forhold til den mye omtalte transportkorridoren.
– Når jeg skal til Moskva i møte 20. og 21. november, vil jeg også orientere russerne om det forestående møtet i Kina, forteller Lahnstein.
Han varsler at også Narvik kommune og Nordland fylkeskommune vil bli involvert nærmere i arbeidet som tilsynelatende har fått en vitamininnsprøyting etter at kineserne kom på banen.
Lokale nyheter Lekkasjer fra rapporten negative for Evenes-alternativet som ny kampflybase. Les mer
Lokal sport Mjølners Stian Johnsen skal debutere med det norske flagget på brystet 30.mars. Les mer
Lokale nyheter Torsdag reiser Torgeir Trældal fra FrP en interpellasjonsdebatt i Stortinget hvor han krever en storstilt nedslakting av tamrein i nord. Les mer
Leserkommentarer
e det noen her nord som bryr sæ om Brekstad eller Bodø komune får det tras…