PÅ SPORET: Kinerserne har engasjert seg for å få liv i transportkorridoren NEW. Her fra Novosibirsk i Russland, et punkt som NEW i såfall må passere.
PÅ SPORET: Kinerserne har engasjert seg for å få liv i transportkorridoren NEW. Her fra Novosibirsk i Russland, et punkt som NEW i såfall må passere.

Beijing kan få
NEW på sporet

I januar er det møte om togkorridoren NEW i Beijing. Det er kineserne som har tatt initiativ til møtet.

Fritz Hansen E-post
Publisert 09.11.2009 kl 20:12 Oppdatert 09.11.2009 kl 20:12

Tips en venn på e-post:


– Veldig spennende, sier statssekretær Eirik Lahnstein i Samferdselsdepartementet som først og fremst ønsker å få signalisert til omverdenen at ideen om en kombinert jernbane- og båttransport fra Kina til USAs østkyst, via Narvik og Island, fortsatt lever.

Positivt

– Møtet tidligere i år da Kina kom til Norge for å ta opp tråden om NEW, var atskillig mer positiv enn vi kunne håpe på. Når kineserne nå gjør det de varslet på den gangen, at de ville følge opp med et møte på embetsmannsnivå i Kina, synes vi at det er veldig positivt. Vi er svært tilfreds med at Kina som en økonomisk stormakt, ønsker å ha en pådriverrollen i denne saken, legger han til.

Spent

På møtet i Beijing vil også folk fra embetsverket i Sverige, Finland og Island delta, og Lahnstein sier at han er veldig spent hvilken posisjon de velger i forhold til den mye omtalte transportkorridoren.

– Når jeg skal til Moskva i møte 20. og 21. november, vil jeg også orientere russerne om det forestående møtet i Kina, forteller Lahnstein.

Han varsler at også Narvik kommune og Nordland fylkeskommune vil bli involvert nærmere i arbeidet som tilsynelatende har fått en vitamininnsprøyting etter at kineserne kom på banen.


Kontakt oss

Tlf: 76950000
Fax: 76950030
E-post: Kontakt redaksjonen
Besøksadr: Dronningensgate 27
Pb 324, 8504 Narvik
SMS: FOTIPS til 2005

Tips oss

SMS: FOTIPS til 2005
MMS: FOBILDE 2005
Telefon: 76950000
E-post: Kontakt redaksjonen
E-post: Kontakt redaksjonen

Redaksjon

Ansvarlig redaktør/ adm. direktør:Line Holand
Redaktør: Terje Næsje
Nettansvarlig: Ann-Kristin Hanssen

Marked

Annonseavdelingen: Send epost
Markedssjef: Harald Kuraas

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.