Nå kan det etableres boliger i første etasje i alle bygg i Dronningens gate.
Det har et enstemmig bystyret vedtatt da det behandlet sentrumsplanen for Narvik i siste møte.
Vedtaket innebærer at den tidligere travle forretningsgata nå er historie – og blitt en boliggate.
I utgangspunktet hadde administrasjonssjefen foreslått at bare husrekka på den ene siden av Dronningens gate skulle få anledning å etablere boliger i første etasje.
– Det fant vi helt urimelig. Vi mener likhetsprinsippet må gjelde. Nå kan huseierne selv bestemme om de vil bruke første etasje til næring eller bolig, sier Paul Rosenmeyer.
Det var han som på vegne av Høyre fremmet forslaget i planutvalget og fikk enstemmig støtte for det. Også i bystyret var man samstemte.
I Kongens gate blir det derimot ingen endring. Der skal første etasje i bygningene fortsatt forbeholdes næringsvirksomhet.
– Gate 1 framstår fortsatt som et livskraftig område for næringsvirksomhet, og er et alternativ for dem som ikke ønsker å etablere seg i kjøpesentrene, sier Paul Rosenmeyer.
Leserkommentarer