...
- Vi bruker den ledige kapasiteten vi har nå til å gjennomføre et lenge planlagt forsknings- og utviklingsprosjekt, sier Andreas Jentoft (t.h.) i Lydproduksjon Tromsø AS. Fra venstre: Frank Cock, Eirik Haua, Espen Høgmo, Torje Graff, Arild Johnsen og Andreas Jentoft Foto: Arkivfoto Vidar Dons Lindrupsen

Finanskrise gir forskningsboom

Finanskrise og ferie til tross – bedriftene forsker som aldri før.

Publisert 22.07.2009 kl 14:20 Oppdatert 22.07.2009 kl 15:04

Tips en venn på e-post:

...
...
? SkatteFUNN gjør det lettere for bedrifter å realisere sine ideer og gjennomføre prosjekter på en strukturert måte, sier avdelingsdirektør i Forskningsrådet, Ragnhild Rønneberg.

SkatteFUNN

  • Gjennom SkatteFUNN kan bedrifter oppnå 20 prosent fradrag i skatt på kostnader til FoU-aktiviteter i godkjent prosjekt.
  • Ordningen er hjemlet i Skatteloven og rettighetsbasert.
  • Bedrifter som ikke er i skatteposisjon kan også søke.
  • Send søknad før 1. september! Da er du garantert saksbehandling samme år.

Rekordmange bedrifter har søkt om skattelette gjennom SkatteFUNN i sommer. Lydproduksjon Tromsø AS er blant dem som bruker de rolige tidene til å utvikle nye produkter.

– Finanskrisen har rammet oss hardt. Vi ønsker å skape en langsiktig, solid bedrift med trygge arbeidsplasser. Derfor bruker vi den ledige kapasiteten vi har nå til å gjennomføre et lenge planlagt forsknings- og utviklingsprosjekt, sier Andreas Jentoft i Lydproduksjon Tromsø AS.

Bedriften har fått godkjent sin søknad om skattelette for å forske på fjernstyrt produksjon i lydstudio.

Mye forskning

Lydproduksjonsbedriften er i godt selskap. SkatteFUNNs tall for 2009 viser at norske bedrifter nå er på hugget som aldri før når det gjelder forskning og utvikling (FoU).

– Vi må helt tilbake til 2005 for å finne tilsvarende tall for juni og juli, sier avdelingsdirektør i Forskningsrådet, Ragnhild Rønneberg.

Hun mener Tromsø-bedriften tenker helt riktig.

– Rolige tider er ikke bare negativt for næringslivet. Kapasitet som tidligere gikk med til å håndtere fulle ordrebøker, kan nå brukes til utvikling av nye produkter og tjenester. Dermed kan næringslivet komme styrket ut av krisen, sier Rønneberg.

Må tenke nytt

Formålet med SkatteFUNN-ordningen er å stimulere næringslivets egen FoU-innsats (forskning og utvikling) gjennom å gi skattelette for forsknings- og utviklingsaktiviteter.

– SkatteFUNN-godkjenningen har gjort at vi kan gjennomføre et viktig prosjekt som vi i utgangspunktet ikke hadde midler til å gjennomføre, sier Andreas Jentoft.

Han mener godkjenningen av søknaden er en anerkjennelse i seg selv.

– SkatteFUNN-stempelet gir oss et seriøst image og gjør det lettere for oss å knytte til oss samarbeidspartnere. For eksempel har prosjektet med fjernstyrt lydproduksjon ført til at vi har fått kontakt med Universitetet i Tromsø. Der har vi tilgang til høyteknologisk kompetanse som supplerer den vi allerede har i bedriften, sier han.

Dersom prosjektet er vellykket, ser Jentoft for seg stort markedspotensial både lokalt, nasjonalt og internasjonalt.

1,4 mrd i skattelette for 2008

Hele 16.160 prosjekter i 7565 bedrifter har siden 2002 fått godkjent sine SkatteFUNN-søknader.

I 2008 hadde 3527 aktive prosjekter slik støtte. Av disse var 1573 prosjekter nye av året. Til sammen ga 2008-prosjektene bedriftene en budsjettert skattelette på 1,4 milliarder kroner.

– SkatteFUNN gjør det lettere for bedrifter å realisere sine ideer og gjennomføre prosjekter på en strukturert måte. Ordningen øker sjansene for å lykkes og bidrar forhåpentlig til både økt kunnskap og lønnsomhet, avslutter Ragnhild Rønneberg.

Mest lest nå

...

Digger du mammaen din?

Lokale nyheter Ikke for sent å sende en hilsen via Fremover på morsdagen.

Sjekk alle hilsnene som er sendt inn så langt her. Les mer

...

Ny bru gir ny industri

Lokale nyheter FrP advarer: gratis stein kan bli dyr.

Synes du det er greit at kommunen vil ha et nytt industriområde på Ankenes? Les mer

...

Fra arbeidsløs til stjerneliv

Lokal sport Veien gikk via Narvik.

Sveriges største avis blogger om Benny. Les mer

...

Droppet førerkortet

Lokale nyheter 60 ble stanset. Fire hadde glemt lappen. Les mer


Kontakt oss

Tlf: 76950000
Fax: 76950030
E-post: Kontakt redaksjonen
Besøksadr: Dronningensgate 27
Pb 324, 8504 Narvik
SMS: FOTIPS til 2005

Tips oss

SMS: FOTIPS til 2005
MMS: FOBILDE 2005
Telefon: 76950000
E-post: Kontakt redaksjonen
E-post: Kontakt redaksjonen

Redaksjon

Ansvarlig redaktør/ adm. direktør:Line Holand
Redaktør: Terje Næsje
Nettansvarlig: Ann-Kristin Hanssen

Marked

Annonseavdelingen: Send epost
Markedssjef: Harald Kuraas

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.