...
Knut Hamsuns 150-årsdag blir feiret stort på Hamarøy. Foto: Vidar Ruud, ANB

Klart for folkefest for Hamsun

Hamarøy/Oslo (ANB-NTB): Regissør Catrine Telle lover en forrykende festforestilling når det nye Hamsunsenteret åpnes tirsdag.

Publisert 02.08.2009 kl 13:17 Oppdatert 02.08.2009 kl 13:24

Tips en venn på e-post:

Fakta om Hamsun-året

  • Markerer at det er 150 år siden Knut Hamsun ble født.
  • Offisielt åpnet i Oslo 19. februar, på forfatterens dødsdag.
  • Nasjonale markeringer også i Lom/Vågå, Hamarøy og Grimstad. Temamessig er arrangementene knyttet til hvert sitt Hamsun-verk. På Hamarøy er det «Landstrykere».
  • Under markeringen på Hamarøy, på selve 150-årsdagen 4. august, åpnes Hamsunsenteret.
  • Nettadresse: www.hamsun.no

Det skjer på dagen 150 år etter at dikteren ble født.

– Det blir både respektløst og morsomt, sier en entusiastisk Telle på telefon fra Hamarøy. Der hun står og skuer utover landskapet, kan hun ikke få fullrost nok både stedet og det nye senteret.

– Når en kommer inn mot Hamarøy er det første en ser dette tårnet. Det er helt absurd, men kjempeflott, sier Telle om Hamsunsenteret, som har reist seg på Presteid i Hamarøy, der Knut Hamsun trådte sine barnesko.

Utendørs

Den omstridte 23 meter høye, svarte bygningen er tegnet av den amerikanske arkitekten Steven Holl. Først neste år vil senteret være i full operativ drift. I juni skal utstillingen om Knut Hamsuns liv og forfatterskap stå ferdig.

– En fantastisk bygning. Her er trapper som henger ut i luften, rare utspring, balkonger og de mest fantastiske vinduer, rene malerier. Bygningen har også en knekk på midten, som vi har forsøkt å gjenskape i scenen, sier Telle.

Åpningsforestillingen skjer utendørs, som de tre andre hovedmarkeringene under Hamsun-året. Telle er produsent for dem alle, og er i tillegg regissør for forestillingen på Hamarøy, som hun var for Sult-forestillingen i Oslo i februar.

– I Oslo kom det sinnssykt mange mennesker. Denne gangen er vi bedre forberedt, sier Telle.

Det er ventet mellom 5.000 og 6.000 mennesker til åpningsforestillingen tirsdag kveld, der det er gratis inngang.

Kongelig

– Vi håper og tror at dette kommer til å bli en stor folkefest, sier Telle.

Til stede under åpningen er både kronprinsesse Mette-Marit, som er Hamsun-årets beskytter, og kulturminister Trond Giske (Ap).

Telle kan by på et tettpakket program, med mange av landsdelens egne kunstnere.

– Vi har satset på mange nordnorske krefter. Det er ikke grunn til noe annet, og det er viktig også for å få språket riktig, sier regissøren, og ramser i rasende fart opp blant andre Mari Boine, Salten mannskor, Figurteatret i Nordland og Nordland Teater. Sistnevnte kommer med en dramatisering av «Paa gjengrodde stier».

Evig uro

Det er Hamsuns August fra «Landstrykere» som binder det hele sammen. August spilles for anledningen av Per Kjerstad.

– Jesper Halle har spesialskrevet teksten for August. August er med sin evige uro og rastløshet strålende til stede under hele forestillingen, sier Telle.

Når August og Hamsun-tolkerne er ferdig med sitt tirsdag kveld fortsetter folkefesten med D.D.E og Publiners.

Årets Hamsundager startet allerede lørdag og varer fram til og med søndag. På programmet står blant annet en rekke konserter, forfattermøter, teaterforestillinger og kunstutstillinger. (ANB-NTB)

...

Motorsyklist skadet

Lokale nyheter Møtende personbil kjørte på feil side av veien. Les mer

...

Slo

Lokale nyheter Må ut med 7.000 kroner. Les mer

...

Tatt med narkotika

Lokale nyheter Kvinner bøtelagt for besittelse av narkotika. Les mer

...

Tredje mest lest i nord

Lokale nyheter Fremover har oppsiktsvekkende gode lesertall på Stortinget. Les mer

...

Obs! til Narvik

Lokale nyheter Lager Nord-Norges største butikk.

- Endelig skal man kunne gjøre noe annet enn bare å se på OBS-tilbudene, skriver Fremover-leser.

Hva synes du om etableringen? Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Kontakt oss

Tlf: 76950000
Fax: 76950030
E-post: Kontakt redaksjonen
Besøksadr: Dronningensgate 27
Pb 324, 8504 Narvik
SMS: FOTIPS til 2005

Tips oss

SMS: FOTIPS til 2005
MMS: FOBILDE 2005
Telefon: 76950000
E-post: Kontakt redaksjonen
E-post: Kontakt redaksjonen

Redaksjon

Redaktør:Terje Næsje
Nettansvarlig: Ann-Kristin Hanssen
Ansvarlig redaktør: Roger Bergersen

Marked

Annonseavdelingen: Send epost
Markedssjef: Harald Kuraas

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.