...
Liv Ullmann og Bjørn Sundquist spiller mor og far i "Lang dags ferd mot natt", som får strålende kritikker. Foto: Vidar Ruud, ANB

Strålende mottakelse for Ullmann

Anmeldere og premierepublikum tar strålende imot Liv Ullmann og hennes stjernelag i «Lang dags ferd mot natt».

Publisert 02.09.2010 kl 10:32 Oppdatert 02.09.2010 kl 10:37

Tips en venn på e-post:


Forventningene var skyhøye foran onsdagens premiere på Riksteatret i Oslo. Det er over 20 år siden sist Liv Ullmann sto på en norsk scene. Når hun nå gjør det igjen er det som den pilleavhengige Mary i Eugene ONeills mesterverk om familien Tyrone.

På premieren var det forventningsfull stillhet før forestillingen startet. Det meget teaterkyndige publikummet - her var det ikke langt mellom skuespillere og andre teaterfolk - var meget begeistret for det de fikk se, og ga ensemblet flere minutter lang stående trampeklapp da det hele var over. I salen satt blant andre Liv Ullmanns datter Linn, som hoppet begeistret opp fra stolen og hyllet sin mor og resten av det sterke ensemblet.

Terningkast seks

VGs anmelder Yngve Kvistad gir forestillingen terningkast seks.

– Liv Ullmanns Mary-gestalt er en oppvisning i ren og skjær teaterkunst, skriver Kvistad, og fortsetter:

– Hvordan hun bygger rollen og gradvis fyller skikkelsen med blod og ånd, slik at vi i den hjerteskjærende finalen formelig kjenner hennes egen puls banke i tinningen, blåser veggene ut av titteskapet.

Kvistad roser også Bjørn Sundqvist som han mener er en likeverdig motspiller som gjør Ullmann bare bedre og bedre etter hvert som mørket omslutter den fordømte familien.

NRKs anmelder Karen Frøysland Nystøyl sier at det er en stor opplevelse å se Ullmann på scenen.

– Det er intenst med mange store følelser.

Frøysland Nystøyl mener det er i de øyeblikkene der Sundqvist viser hvorfor han er glad i Mary at forestillingen virkelig funkler.

Utsolgte hus

Etter tre forestillinger i Oslo drar Liv Ullmann, Bjørn Sundquist, Pål Sverre Valheim Hagen, Anders Baasmo Christiansen og Viktoria Winge nå ut på turné med «Lang dags ferd mot natt». Første stopp er Røros, der det er turnépremiere mandag. Så fortsetter turneen landet rundt.

Riksteatret har aldri tidligere opplevd tilsvarende interesser for en forestilling eller solgt så mange billetter på forhånd. Torsdag morgen var 40 av 55 forestillinger utsolgt.

Turneen avsluttes med gjestespill på Dramaten i Stockholm. Billettene til de to forestillingene der legges ut fredag. (ANB-NTB)

Mest leste saker




Siste 10 utenriks

Tre drept i småbygd
...

En mann er pågrepet, mistenkt for å ha drept tre og såret to personer i en skyteepisode i den lille bygda Nutaarmiut på Grønland.

Sier opp 4.000 ansatte

Gjør rent bord

Så ikke gjerningsmannen

– Ingen endringer i bistanden

– Forferdelig situasjon

– Telenor er uten skyld

Obama ber om penger

– Kan få hjelp av Gro i India

Uro skremmer Putin


Siste 10 sport

Sunderland videre
...

Stéphane Sessegnon scoret sju minutter før slutt i annen ekstraomgang og sendte Sunderland til åttedelsfinale i FA-cupen.

Kjenner seg igjen

England i knipe

Frykter skyhøyt dopingtall

Ny Boonen-seier i Tour of Qatar

Lettet etter frikjennelse

Uten førerkort i 14 måneder

Flørter med Allsvenskan

Syk Bergman

Går til finalen




Kontakt oss

Tlf: 76950000
Fax: 76950030
E-post: Kontakt redaksjonen
Besøksadr: Dronningensgate 27
Pb 324, 8504 Narvik
SMS: FOTIPS til 2005

Tips oss

SMS: FOTIPS til 2005
MMS: FOBILDE 2005
Telefon: 76950000
E-post: Kontakt redaksjonen
E-post: Kontakt redaksjonen

Redaksjon

Ansvarlig redaktør/ adm. direktør:Line Holand
Redaktør: Terje Næsje
Nettansvarlig: Ann-Kristin Hanssen

Marked

Annonseavdelingen: Send epost
Markedssjef: Harald Kuraas

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.