...
Både Trond Giske og Anniken Huitfeldt er ventet å få nye og større oppgaver når regjeringskabalen legges. Sammen med nestleder Helga Pedersen er de kjernen Arbeiderpartiet skal bygge en fremtidig ledelse på. Foto: Vidar Ruud, ANB arkiv

Bygger framtidens Ap

Oslo (ANB): Jens Stoltenbergs må tenke på framtidens arverekke i Ap når han setter sammen sin nye regjering.

Publisert 18.09.2009 kl 09:44 Oppdatert 18.09.2009 kl 09:49

Tips en venn på e-post:


Flere av Arbeiderpartiets mest rutinerte politikere er nå på vei ut av politikken. Helseminister Bjarne Håkon Hanssen takket nei til gjenvalg på Stortinget. Han skal imidlertid ha signalisert at han fortsetter som statsråd så lenge Stoltenberg vil, men det at han forlater Stortinget er likevel et uttrykk for at han ikke ser for seg en framtid i Aps ledelse. Også næringsminister Sylvia Brustad, som i en årrekke har vært en av Stoltenbergs aller mest trofaste støttespillere, har trukket seg fra Stortinget. Hun kan også være på vei ut av regjeringen.

Karita Bekkemellem, som tidligere ble betraktet som en av de «unge og lovende» i partiet, er ute av Stortinget. Det samme er partiveteraner som Reidar Sandal og Hill-Marta Solberg.

Helga eller Anniken?

Flere Ap-talenter som nyter høy tillit hos Jens Stoltenberg sitter allerede i regjeringen, men i lite sentrale posisjoner. Det er sannsynlig at både kulturminister Trond Giske og barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt vil får tyngre statsrådsposter enn i dag.

Etter det Dagsavisen forstår, leter Arbeiderpartiet etter en kvinne som ny parlamentarisk leder, ettersom både partilederen og partisekretæren er menn. Fiskeriminister Helga Pedersen har lenge vært nevnt som en het kandidat. Hun har ikke sittet på Stortinget, og trenger den erfaringen dersom hun skal ha en sentral rolle i partiledelsen. Det er naturlig at Pedersen som nestleder får et slikt tillitsverv, og det påpekes at dette er et godt tidspunkt for henne å begynne, da det er mindre krevende å være parlamentarisk leder i perioder med flertallsregjering. En annen mulig kandidat er tidligere partisekretær Martin Kolberg.

Kamp om kunnskap

I Arbeiderpartiet er det nå nærmest et «folkekrav» at Ap tar Kunnskapsdepartementet fra SV og samler dette under én statsråd igjen. Hvis dette skjer er Anniken Huitfeldt og Trond Giske de heteste navnene. Huitfeldt var nestleder i Stortingets utdanningskomité før hun kom inn i regjeringen, og har jobbet som forsker. Giske var utdanningsminister i Stoltenberg I-regjeringen.

En annen modell er at ansvaret for barnehager flyttes over fra Kunnskapsdepartementet til Barne- og likestillingsdepartementet. I så fall blir dette et tyngre departement der Huitfeldt muligens kan fortsette som statsråd. Den nye regjeringen presenteres trolig på Slottsplassen 16. oktober. Det er også flere som ønsker Hutifeldt som parlamentarisk leder.

Nye navn

I tillegg til de tre unge statsrådene er det sju andre navn som gjentas når det er snakk om kommende stjerner i Ap. Anne Marit Bjørnflaten har allerede hatt et tungt verv som leder av justiskomiteen.

Marianne Aasen trekkes fram av mange, også som en mulig statsrådskandidat. Gunn Karin Gjul har sittet på Stortinget i 16 år, og det forventes at hun nå får større oppgaver, men mange trøndere i regjeringen kan hindre at hun blir statsråd.

Andre som ventes å bli viktige framover er Eirin Sund fra Rogaland, Eva K. Hansen fra Sør-Trøndelag, Anette Trettebergstuen fra Hedmark og Torgeir Micaelsen fra Buskerud. (ANB)

Mest lest nå

...

Digger du mammaen din?

Lokale nyheter Ikke for sent å sende en hilsen via Fremover på morsdagen.

Sjekk alle hilsnene som er sendt inn så langt her. Les mer

...

Ny bru gir ny industri

Lokale nyheter FrP advarer: gratis stein kan bli dyr.

Synes du det er greit at kommunen vil ha et nytt industriområde på Ankenes? Les mer

...

Fra arbeidsløs til stjerneliv

Lokal sport Veien gikk via Narvik.

Sveriges største avis blogger om Benny. Les mer

...

16-åring mistet livet

Forside Ei ung jente omkom i ei trafikkulykke på E10 i Flakstad tirsdag kveld. Les mer


Kontakt oss

Tlf: 76950000
Fax: 76950030
E-post: Kontakt redaksjonen
Besøksadr: Dronningensgate 27
Pb 324, 8504 Narvik
SMS: FOTIPS til 2005

Tips oss

SMS: FOTIPS til 2005
MMS: FOBILDE 2005
Telefon: 76950000
E-post: Kontakt redaksjonen
E-post: Kontakt redaksjonen

Redaksjon

Ansvarlig redaktør/ adm. direktør:Line Holand
Redaktør: Terje Næsje
Nettansvarlig: Ann-Kristin Hanssen

Marked

Annonseavdelingen: Send epost
Markedssjef: Harald Kuraas

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.