Adobe Flashplayer må være installert i din nettleser og Javascript må være aktivert for at du skal kunne se video.
Æres Rallar 2010

Robert Hermansen ble Æres Rallar 2010. (Foto: Ann-Kristin Hanssen)

Ble Æres-Rallar

Røde-Robert ble utnevnt til Æres Rallar

Ann-Kristin Hanssen E-post
Publisert 20.03.2010 kl 14:06 Oppdatert 20.03.2010 kl 16:57

Tips en venn på e-post:


Tittelen kan gis til en mann som med rallarens nytenkning, mot og handlekraft har gjort et banebrytende innsats innen arbeidsliv eller innenfor den kulturelle sektoren.

I begrunnelsen heter det blant annet:

At vinneren på mer enn en måte oppfyller han alle kriteriene for å oppnå denne æresbevisningen.

Han er en person som både i nasjonal og spesielt i nordnorsk sammenheng har ruvet i industriutviklingen.

” Få om ingen har i den grad preget industri- og næringsutvikling i landsdelen de siste tiår”.

” Dette har han gjort i rallarens ånd. Rallaren lot seg ikke stoppe av hindringer og problemer. Så også med denne personen. Der andre så problemer, så han muligheter”.

I sin tale sa også styreleder i stiftelsen Vinterfestuka, Sølvi Øgsnes, at Robert Hermansen har hatt sine ansatte i tankene.

-Ikke bare de som jobbet nært han på kontoret. Nei, hans kjeledress hang ikke langt unna. Han var bokstavelig talt nede på golvet. Snakket med ansatte og tok imot råd og vink fra de som produserte, for hele tiden å forbedre bedriften.

- Hans bakgrunn fra et arbeiderhjem gjorde at han følte seg mer hjemme blant gutta på golvet. Han ble uteksaminert fra NTH i 1965. Som leder av Studentersamfunnet var det ikke vanskelig å lokalisere hans politiske ståsted – og dette sammen med den karakteristiske hårfargen gjorde at han fikk navnet ”Røde-Robert”.

Robert Hermansen har hatt en rekke ledende stillinger i norsk industri, som i AS Sydvaranger, LKAB i Norge og Odda Smelteverk. Da han var 70 forlot han stillingen som adm dir for Store Norske Spitsbegen kullkompani. Kullgruvedriften ble gjort lønnsom etter mange år med statsstøtte, og det skyldes i stor grad hans innsats.

I dag er han styreleder i Troms Kraft og styreleder i Narvik havn.

Mest lest nå

...

Digger du mammaen din?

Lokale nyheter Ikke for sent å sende en hilsen via Fremover på morsdagen.

Sjekk alle hilsnene som er sendt inn så langt her. Les mer

...

Ny bru gir ny industri

Lokale nyheter FrP advarer: gratis stein kan bli dyr.

Synes du det er greit at kommunen vil ha et nytt industriområde på Ankenes? Les mer

...

Fra arbeidsløs til stjerneliv

Lokal sport Veien gikk via Narvik.

Sveriges største avis blogger om Benny. Les mer

...

Droppet førerkortet

Lokale nyheter 60 ble stanset. Fire hadde glemt lappen. Les mer


Kontakt oss

Tlf: 76950000
Fax: 76950030
E-post: Kontakt redaksjonen
Besøksadr: Dronningensgate 27
Pb 324, 8504 Narvik
SMS: FOTIPS til 2005

Tips oss

SMS: FOTIPS til 2005
MMS: FOBILDE 2005
Telefon: 76950000
E-post: Kontakt redaksjonen
E-post: Kontakt redaksjonen

Redaksjon

Ansvarlig redaktør/ adm. direktør:Line Holand
Redaktør: Terje Næsje
Nettansvarlig: Ann-Kristin Hanssen

Marked

Annonseavdelingen: Send epost
Markedssjef: Harald Kuraas

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.