Ingrid Øgsnes, datter til Sølvi og Anders Øgsnes i Narvik, er cyberingeniør i Forsvaret. Hun driver også med en annerledes-sport. På høyt nivå.
Militær femkamp
Den utflyttede jenta fra Narvik satser i militær femkamp. Tidligere i sesongen deltok hun i internasjonal konkurranse i Tyskland. I slutten av august har 23-åringen møtt verdens beste i sporten. Med konkurrenter fra land som Kina, Brasil og Ecuador. VM i 2023 gikk i nabolandet Sverige - i Halmstad.
23-åringen stilte i en kvinneklasse med 26 andre konkurrenter, som en av fire kvinnelige deltakere fra landet i nord. Jenta fra Narvik ble beste norske utøver i klassen - med 16. plass. Det er hun fornøyd med.
– Det var jo mitt første VM, og konkurransen var hard. Flere av de jeg møtte er profesjonelle utøvere, sier hun. Og legger til:
– Jeg var mest med for å lære.
Dette er militær femkamp:
Militær femkamp er en sport som omfatter disiplinene skyting, hinderløp, hindersvømming, granatkasting og terrengløp.
Sporten ble utformet etter andre verdenskrig som et alternativ til førkrigssporten moderne femkamp.
NM neste
Beste øvelse av de fem føler Ingrid var i hinderløypa.
Sesongen er ikke over med den ferske 16. plassen i VM. Nå venter et nytt høydepunkt. Der Ingrid har noe å slå i bordet med fra i fjor.
– Sesongens store mål for meg er NM på Lillehammer om vel en måned. Her skal jeg prøve å forsvare gullet mitt fra i fjor, sier hun.
Ingrid Øgsnes holder til i Bergen. Der er hun stasjonert på fregatt i Forsvaret.
– Jeg har egen plass å bo, og deler på tiden i leilighet og på fregatt. Jeg kan være ute på havet i tre uker, så to hjemme, avslutter hun.

Ingrid (23) fra Narvik «angrep» gutta i München. Der var en av øvelsene granatkast

Ingrid (22) fikk en overraskende invitasjon i innboksen
