Gå til sidens hovedinnhold

I løpet av 2018 har befolkningen i Narvik økt

Artikkelen er over 3 år gammel

Mens flere av Narviks nabokommuner taper innbyggere.

Faktisk øker Narviks befolkning nå. I løpet av 2018 har befolkningen i Narvik økt fra 18.638 til 18.662, 24 personer mer. Den lille økningen kom fram da Statistisk sentralbyrå (SSB) la fram nye befolkningstall tirsdag 18. desember. Tallene strekker seg fra 1. januar i år og fram til 31. desember, i form av «beregnet befolkning».

Folketallet i hele landet er ved årets ende 5.331.770. En økning på 0,7 prosent i løpet av året. Ifølge SSB må vi tilbake til 2005 for å finne en lavere folkevekst. De forklarer det med færre innvandrere og lavere fødselstall. I 2017 var fruktbarhetstallet 1,62 barn per kvinne, noe som var det laveste målt i Norge noensinne.

KommuneBefolkning 1.1.18Beregnet befolkning 31.12.18Endring
Narvik18.63818.662+24
Ballangen2.5222.479-43
Tysfjord1.9531.940-13
Tjeldsund1.2591.262+3
Evenes1.3871.392+5
Skånland2.9943.005+11
Gratangen1.1171.091-26
Lavangen1.0611.045-16
Salangen2.2262.209-17
Bardu3.9794.034+55

Kommentarer til denne saken