Olje- og energiminister Terje Aasland (Ap) har uttalt at kommunene må ønske vindkraft, men han vil ikke si om de får mulighet til å legge ned veto. Det er Klassekampen som har spurt statsråden direkte om dette.
– Vi vil sikre at mer av verdiene som blir skapt av vindkraft havner i kommunene. Vi vil at kommunene skal sitte igjen med mer, sier Aasland.
På spørsmål fra Klassekampen om kommunene får absolutt veto mot vindkraft, sier han dette:
– Vi vil ikke at vindkraft skal være uønsket. Vi ønsker å motivere kommunene på en best mulig måte og at de skal være positive til vindkraft.

Nei til vindturbiner i Narvik
Aasland la fredag fram hovedpunkter fra regjeringens tillegg til energimeldingen. Blant annet vil regjeringen be Norges vassdrags og energidirektorat (NVE) om å ta opp igjen konsesjonsbehandling av vindkraft på land etter en tre år lang pause.
– Men det må skje med kommunenes vilje. Jeg tror vi får med oss mange kommuner på det, sa olje- og energiministeren i forrige uke.
Ifølge framleggingen fredag jobber regjeringen også for å få fortgang i prosessene med havvind. De første prosjektene kan være i drift før 2030, ifølge olje- og energiministeren.
I dag tar ordinær konsesjonsbehandling åtte-ni år, men regjeringen vil at det skal skje raskere. Den vil starte grunnundersøkelser og miljøkartlegging, såfremt det er støtte i Stortinget.
Trenger 100 vindmøller for å realisere planene
